18 Aralık 2017 Pazartesi

LONTANO: Jean Christophe GRANGÉ

Gönderen MGK on 00:55 with Yorum Yok


Eveeeeet. En sevdiğim yazarların divası. Grangé! Fakat bu kitabından pek heyecan alamadım nedense. Hani bazı yazarlar vardır yaşlandıkça yazım kalitesi artar bazılarının da düşer. Sanırsam bana göre Grangé ikinci kategoride. Bir Leyleklerin Uçuşu bir Siyah Kan ya da ne bileyim bir Ölü Ruhlar Ormanı gibi, i'şte tam Grangé'ın yazacağı bir kitap' diyemedim. Tabi Grangé'ın mutlaka her kitabında yer alan bazı ayrıntar dışında. Mesela katilin her zaman ana karaktere şah damarından yakın olması veya da ana karakterin illa bir kadınla ilişkiye girmesi ve kesinlikle ve kesinlikle Paris dışına seyehat. Olayın çözümü genellile Paris'in dışında olur. Geçelim buraları. Konumuza gelelim.

Erwan cinayet masası polisidir (şaşırdık mı?). Babasının isteğiyle daha doğrusu zoruyla şüpheli bir ölümü araştırmak için Bretenya'ya gider. Her zaman olduğu gibi bu işin içinde bir terslik olduğunu şipşak anlar. Gelişen olaylar sonucunda -ki olayları yazmayı üşendim şu an- bunun bir cinayet olduğu kesinleşir. Fakat tabi ki de son cinayet olmayacağı daha başından belli olduğu bilindiği üzere polisimiz Paris'e döndüğünde başka cinayetler de işlenir. Peki bunların ortak noktası ne? Doğru cevap! Erwan'ın birinci dereceden bir yakını. Kitabı okuyunca anlarsınız. Bütün bunlara bir yana Erwan'ın kız kardeşi - okurken küfürlerime maruz kaldığı doğrudur - beni sinir etti. En sonunda biri öldürse diye bekliyordum ama dokuz canlı çıktı.
 Saçmalamayın tabi ki de polisimizin ailesi sorunlu. İslenen cinayetlerden ve babasının onu yönlendirmesinden sonra katilin polisimize bayağı yakın biri olduğu anlaşılır. Bu da sürpriz değildi benim için.

Bana göre kitap Grangé gibi bir divaya yakışmayacak derecede basitti. Anladığım kadarıyla Grangé'da bir Afrika takıntısı var.  Bir de okuyucuları şaşırtmak için olduğuna inandığım özelliği de katillerin ya da suçluların hep ana karakterin çevresinden olması. Tamam konularının çekiciliğine bayılıyorum ancak belli bir zamandan sonra anlaşılıyor ne olup ne olmayacağı. Katilin kim olduğu anlaşıldığında hiçbir şaşırma emaresi yaşamadım açıkçası. Hatta katil kesin annesidir dedim ama değilmiş. İkinci kitapta büyük ihtimalle annesini de sahalarda göreceğiz.  Pek bir heyecan aldığım söylenemez. Fakat yine de okunabilir. 0 yorum:

Yorum Gönder